18 C
Скопје

Tag : омраза

Вести Свет

Oткриен е мотивот на убиецот од Русија: „Тој пукаше од одмазда и омраза“

Денеска тинејџер вооружен со експлозив и автоматска пушка уби осум лица во училиште во Казан, Русија. Меѓу убиените се седум деца и наставник. Првичните информации...
Вести Свет

Бриселскиот парламент отвора прва дебата за расизмот со граѓанско учество

Слободен печат
Парламентот на бриселскиот регион од денеска почнува прва широка законодавна расправа за справување со расизмот, јави дописничката на МИА од Брисел. На седницата се повикани...
Колумни

Не ги плаќаме политичарите за да сеат омраза и непријателства

Џабир Дерала
Крајно време е граѓанското општество да преземе иницијатива и едногласно да ги отфрли говорот на омразата и повиците на насилство во јавната комуникација. Пораката околу...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Сарачини: Степенот на говорот на омраза е загрижувачки – институциите мора да реагираат

Слободен печат
Со години сме жртва на неколку луѓе кои можат да се детектираат во одредени политички партии. Се соочуваме со сѐ и сешто. Ова станува дел...
Колумни

Џабе факти наспроти омраза

Слободен печат
Некни слушам на Би-Би-Си една интересна теорија која, отприлика, оди вака: неодамнешните истражувања на јавното мислење во западните земји покажуваат дека „успехот“ на лажните вести...
Вести Македонија Слајдер

Недоличен пост на социјални мрежи на Божик: Кривична пријава за 25-годишно момче за ширење омраза и повик за насилство на Фејсбук

Слободен печат
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Д.Ѓ. (25) од с. Зрновци, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил реагираше во врска со реакциите од јавноста на неговото интервју во врска со преговорите со Бугарија, повикувајќи ги...
Вести Македонија Слајдер

Таткото на четиригодишното девојче со коронавирус апелира да запрат дезинформациите и говорот на омраза

МИА агенција
Драганчо Златанов, таткото на четиригодишното девојче, кое е првиот пациент со Ковид 19 на Инфективното одделение се јави од Англија и за МИА информираше дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Омразата на ВМРО ДПМНЕ

Љубиша Николовски
Изборите се наближуваат и интензитетот на партиските пораки упатени до граѓаните очигледно се зголемува. Но какви пораки добиваме од нив. Пораките на власта се јасни...
Вести Македонија

Спасовски упати извинување до јужнокорејските туристи: Говорот на омраза е непожелен во македонското општество

Слободен печат
Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска упати извинување до туристите кои вчера беа вербално нападнати во центарот на Скопје, а за што беше објавено видео на...