18 C
Скопје

Tag : Наставници

Вести Македонија Слајдер

ЗАПОЧНУВА ОБУКАТА: Наставниците од денеска ќе учат како да ги применуваат новите наставни програми

Слободен печат
Министерството за образование и наука денеска ќе организира обука наменета за обучувачите кои треба да ги подготват наставниците како да ги применуваат новите наставни програми...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Продолжуваат реакциите против е-учебници: Го губиме детскиот дух, смислата за живот и здравјето кај учениците

Михаило Донев
Министерката за образование и наука Мила Царовска и вчера зборуваше за воведувањето на електронските учебници, истакнувајќи дека од септември оваа реформа најпрво ќе започне да...
Вести Македонија

Обуки за наставниците од мај, новите наставни содржини за прво одделение речиси готови

Михаило Донев
Начинот на реализација на обуките на наставницитe ќе биде усогласен со мерките и препораките на здравствените власти, велат од Министерството за образование и наука за...
Вести Македонија

Наставниците седнаа на клупите во „Борис Трајковски“

Михаило Донев
Наставниците што држат настава со физичко присуство во основните училишта во земјава, за ученици до трето одделение, станаа дел од приоритетната група на граѓани за...
Вести Македонија Слајдер

Браво за наставниците од Карпош: Интересот за вакцина огромен, од септември ќе можат да здивнат од короната

Михаило Донев
Засега се тече во најдобар ред, нема голем застој, наставниците се задоволни од процесот на вакцинација, велат од Општина Карпош за „Слободен печат“, каде од...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се вакцинираат наставниците кои држат настава со физичко присуство

Михаило Донев
Наставниците кои држат настава со физичко присуство во основните училишта ширум земјава, од денеска станаа дел од приоритетната група на граѓани за вакцинација.  Ова следува...
Вести Македонија

Се подготвуваат наставните програми за прво и четврто одделение, наставниците ќе имаат обука летово

Маја Терзиова
Летниот период ќе биде искористен за обука на наставниот кадар во прво и во четврто одделение, во кои од есен ќе почне да се спроведува...
Вести Свет

Отпуштени тројца австриски наставници кои одбивале да носат маски

Слободен печат
Тројца австриски наставници кои упорно одбивале да носат маски ФФП2 се отпуштени, објави денеска весникот „Кронен Цајтунг”. „Направен е голем напор да се убедат да...
Вести Македонија

МОН: Помалку од 1% активни случаи на ковид-19 од наставниците и учениците кои се со физичко присуство

Михаило Донев
Министерството за образование и наука (МОН) на дневно ниво ја следи состојбата со ковид-19 во училиштата со цел да се заштитат сите наставници и ученици...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Студенти менуваат наставници кои се во изолација поради ковид-19

Михаило Донев
Во скопско основно училиште, наставничка од едно одделение кое посетува настава со физичко присуство, отишла во изолација бидејќи заболела од ковид-19, а на нејзино место...