-9 C
Скопје

Tag : макпетрол

Вести Економија

Макпетрол АД Скопје со соопштение за јавноста во врска со 20-тата седница на Собранието на РСМ

СП.
Во врска со 20-тата седница на Собранието на Република Северна Македонија и точката 9 од дневниот ред, МАКПЕТРОЛ АД Скопје ја известува јавноста во земјава...
Вести Македонија

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата за законот за решавање на спорот на Владата со Макпетрол

Слободен печат
Собранието денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог законот за решавање на спорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и „Макпетрол АД Скопје“ по...
Вести Македонија

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Талески за парите за Макпетрол

Слободен печат
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ со соопштение одговори на денешната прес-конференција на пратеникот од СДСМ Миле Талески, кое го пренесуваме во целост: СДСМ да објасни како 33 милиони...
Вести Македонија

Талески: Не брзаме со законот за спорот со Макпетрол, ВМРО-ДПМНЕ ги блокира реформите

Слободен печат
Не се брза со ништо. Во конкретниов случај станува збор за редовна постапка што ние како пратеници имаме обврска да ги реализираме сите оние проекти...
Вести Македонија

Стојаноска: Заев знае дека е нелегално подарувањето на 33 милиони евра на Макпетрол и затоа бара закон

Слободен печат
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата по 21-часовна дебата во Собранието засега го спречија или го оневозможија СДСМ да му подари 33 милиони евра на Макпетрол,...
Вести Македонија

Собранието продолжува со расправата за законот за решавање на спорот на Владата со Макпетрол

Слободен печат
Собранието на Република Северна Македонија по едночавна пауза поради корона протоколите ќе ја продолжи работата по 20.пленарна седница на која треба да се расправа за...
Вести Економија

Макпетрол: Младите возачи до 25 години – најризична група во сообраќајот

СП.
Околу 13 проценти од сите жртви на патиштата во Европската Унија се на возраст меѓу 18 и 25 години, додека само 8 проценти од вкупната...
Вести Македонија

Макпетрол: Користењето на мобилен телефон сѐ почеста причина за сообраќајни несреќи

СП.
Зборувањето на мобилен телефон за време на возењето е забрането и се казнува со 2 500 денари или 40 евра, освен ако возачот не користи...
Вести Економија

Макпетрол: Квалитетни горива – помало загадување

СП.
Квалитетот на горивата е значен фактор за намалување на загадувањето од патниот транспорт, но, исто така, до одреден степен влијае и на потрошувачката, моќноста и...
Вести Економија

Макпетрол совети за возачите – што сѐ влијае на потрошувачката на гориво

СП.
Потрошувачката на гориво е еден од главните фактори при избор на автомобил, но повеќето возачи знаат дека во секојдневни услови е многу тешко да се...