Tag : колапс

Вести Економија

Оваа земја ја спасија златните резерви: Девизните резерви во април на рекордно високо ниво

Слободен печат
Златните резерви на Руската Банка овозможија рубљата во април да му одолее на падот, одржувајќи ги притоа девизните резерви на рекордно високо ниво. Експертите веруваат...
Вести Свет

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција
Пандемијата на новиот коронавирус го доведе здравствениот систем во Чиле пред колапс, изјави шефот на државата Себастијан Пињера. – Свесни сме од фактот дека здравствениот...
Вести Свет Слајдер

Бразил пред колапс: Заразени сè повеќе лица, а сè помалку болнички кревети!

Слободен печат
Здравствениот систем на најголемиот бразилски град Сао Паоло наскоро би можел да доживее колапс поради побарувачката за итни болнички кревети за лицата заразени со коронавирус....
Вести Економија

Црногорската економија пред колапс: Ова се податоците кои најавуваат катастрофа

Слободен печат
Рејтинг – агенцијата „Standard and Poor’s“ прогнозира дека црногорската економија годинава ќе забележи пад од 7,8 отсто бидејќи домашната и надворешната побарувачка се ослабени поради...
Вести Свет

Јапонија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

Горан Наумовски
Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што...
Вести Економија

Европскиот проект пред историска пресвртница

Слободен печат
Пандемијата на новиот коронавирус е историска пресвртна точка што може да одлучи за опстанок или колапс на европски проект. Ова во отворено писмо го истакнаа...
Вести Свет Слајдер

Колапс на здравствениот систем во САД: Болниците преполни, лекарите не смеат да зборуваат за хоророт што го гледаат

Слободен печат
Американските болници работат на работ на издржливост во време на пандемијата на коронавирусот, додека целиот здравствен систем доживува колапс, ја опишува германски „Велт“ состојбата на...
Вести Македонија

Цвеќарите пред колапс, бараат помош од Владата

Слободен печат
Производителите на сезонско (саксиско) и режано цвеќе бараат помош од Владата. Ако државата не интервенира, велат, нивниот сектор ќе банкротира и целосно ќе колабира. Тие...
Вести Свет

Шпанското здравството во агонија: Немаме ниту маски, ниту заштита!

Слободен печат
Шпанија станува се позагрозено подрачје и се поголемо жариште на глобалната пандемија со корона вирусот, а нивниот главен центар сега е претворен во една од...
Вести Економија

Американскиот хипотекарен пазар повторно пред колапс

Слободен печат
Ако американските банки и власти итно не им помогнат на учесниците на пазарот на хипотекарни заеми, тој како последица на ширењето на коронавирусот би можел...