20 C
Скопје

Tag : глад

Вести Свет Слајдер

ОН: Над 155 милиони луѓе лани се соочиле со акутен глад

МИА Агенција
Најмалку 155 милиони луѓе во светот се соочиле со акутен глад во 2020 година, а на 133.000 итно им е потребна храна за да се...
Вести Свет Слајдер

ОН: Во светот има сериозна криза со недостигот на храна

Слободен печат
Бројот на луѓе кои се соочуваат со проблемот на недостиг на храна и имаат потреба од итна помош за да преживеат и да се одржат...
Вести Свет

Навални го прекина штрајкот со глад

МИА Агенција
Рускиот опозиционер Алексеј Навални, објави дека го прекинува штрајкот со глад. Информацијата ја објави на својот профил на Инстаграм. Во текстот, Навални (44) вели дека...
Вести Свет

Руски амбасадор: Во Северна Кореја е тешко, но нема глад

Слободен печат
Рускиот амбасадор во Северна Кореја, Александар Мацегора изјави денеска дека животот во таа земја е моментно тежок, но нема глад и наскоро може да се...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Се будите среде ноќ со чувство на глад? Еве зошто се случува тоа

Слободен Печат
Дали некогаш сте се разбудиле среде ноќ со чувство на глад? Ако ова се случува повремено, не треба да се грижите, но ако забележите дека...
Вести Свет

Шефот на ОН предупредува: Милиони луѓе може да умрат од глад

Слободен печат
Милиони луѓе во светот се изложени на ризик од глад, а пандемијата на коронавирус и климатските промени ја зголемуваат заканата, изјави генералниот секретар на ОН,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Здрави намирници после кои повеќе нема да бидете гладни

Слободен печат
Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од видовите храна после која нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае подолго од...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Нобеловецот Бисли : Околу 270 милиони луѓе се на раб на глад

Илинка Иљоска
Околу 270 милиони луѓе ширум светот, колку што вкупно изнесува населението на Германија, Велика Британија, Франција и Италија, се на раб на глад, предупреди денеска...
Вести Свет

Гутереш: На Јемен се заканува најголема глад во последните децении

Слободен печат
 Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека Јемен е во непосредна опасност од најголема глад во светот во последните неколку децении. – Ако...
Вести Свет

Гутереш предупредува: Јемен е пред најтешката глад во светот во последните неколку децении

Слободен печат
Јемен во моментот е соочен со непосредна опасност од најлошата глад во светот во последните неколку децении, предупреди денеска генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН),...