8 C
Скопје

Tag : чад

Вести Свет

Воjската на Чад убила најмалку 1.000 џихадисти од Боко Харам

МИА Агенција
Војската на Чад убила околу 1.000 џихадисти во операцијата против борците на Боко Харам кај езерото Чад, јави портпаорлот на војската, полковникот Азем Бермандоа, кој...
Вести Свет Слајдер

НАСА предупредува: Чадот од Австралија ќе направи полн круг околу земјата

Слободен печат
Чадот од огромните пожари кои предизвикуваат вистински хаос во Австралија наскоро ќе направи полн круг околу земјата и ќе се врати оттаму од каде што...
Вести Свет

Борба против африкански џихадисти: Макрон разговара за засилување на воена соработка

Слободен Печат
Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателите на Групата пет земји од Сахел се сретнаа денеска на југозападот од Франција каде разговараат за засилување на воената...
Вести Свет Слајдер

НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА ВО АВСТРАЛИЈА: Воен брод низ чад пробува да спаси жители од пожарите (ВИДЕО)

Слободен печат
Брод на Кралската австралиска морнарица „ХМАС Чулс“ може да пренесува 32 тенкови и до 700 војници, но минатите денови неговата најголема мисија беше спасување на...
Вести Свет

СИДНЕЈ ОБВИЕН ВО ЧАД: Силните ветрови поттикнаа десетина пожари на источниот брег (ВИДЕО)

Слободен печат
Силните ветрови денеска поттикнаа десетина пожари кои горат во дел на австралискиот источен брег, а Сиднеј е обвиен во густ чад, поради што е издадено...
Вести Македонија

Црн чад ги гуши Визбегово и Шуто Оризари, граѓаните бараат реакција од надлежните (ВИДЕО)

Слободен печат
Граѓанската O2 Иницијатива на својот Фејсбук-профил објави видео-снимка на која може да се забележи густ црн чад во близина на скопските населби Визбегово и Шуто...
Вести Свет

Индонезија: Затворени училишта и аеродром поради пожари и чад

Слободен печат
Властите го затворија аеродромот на островот Суматра во Индонезија поради слабата видливост предизвикана од зголемувањето на чадот во областите погодени од пожарите. Претставникот на аеродромот...
Вести Свет

Евакуирани патници поради чад во авион во Валенсија

Слободен печат
Во шпанскиот град Валенсија бил евакуиран авион на британската авиокомпанија „Бритиш ервејс“, поради чад кој се појавувил во авионот веднаш по полетувањето, пренесуваат шпанските медиуми....
Магазин Семејство

Како да се ослободите од мирисот на цигари во вашиот дом?

Слободен печат
Ако не пушите, сигурно е дека мирисот на цигари многу ви пречи и го чувствувате секогаш кога некој пријател – пушач ќе ви дојде на...