13 C
Скопје

Tag : Богдановиќ

Вести Македонија Слајдер

Богдановиќ му ја префрла топката на Бочварски, суспензија за ДУП-от кај Холидеј Ин сеуште нема

Слободен печат
Саша Богдановиќ, ќе достави стручни елаборати од Комисијата за урбанизам формирана од градоначалникот и стручните служби од Секторот за урбанизам со Барање за давање мислење...
Вести Македонија

Богдановиќ: Не прекршив никакви законски протоколи со моето присуство во хотелот

Слободен печат
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 негираше дека ги прекршил протоколите со неговото присуство во ресторантскиот дел на...
Вести Македонија Слајдер

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин”, но јас не сум дал правосилност

Слободен печат
 Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда што е предвидена...
Вести Скопје

Богдановиќ: Министерството за транспорт и врски треба да ни ги дообјасни методологиите како да пристапиме, бидејќи елаборат е општ поим

Миа Агенција
 Општина Центар до Министерството за транспорт и врски уште во декември 2020 година доставила барање за суспензија на спорните Детални урбанистички планови. Ова го тврди...
Вести Македонија

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

Слободен печат
Вчера имавме онлајн состанок на кој разговаравме со членовите од Антикорупциска комисија за одредени предмети, ситуации, посебно поврзани со Деталните урбанистички планови. Бараме поддршка, соработка...
Вести Македонија

По инспекциски надзор, инвеститорот ја отстрани нелегалната градба на зелениот пазар „Буњаковец”

Слободен печат
 По претходно издадено Решение од Секторот за инспекции на Општина Центар, денеска инвеститорот самостојно ја отстрани нелегалната градба на зелениот пазар „Буњаковец”, информира градоначалникот на...
Вести Македонија

Tука ќе склучам брак, рече градоначалникот Богдановиќ по враќањето на вредниот мебел во старото Матично

Слободен печат
Вредниот мебел изработен пред 70 години од врвниот резбар Нестор Алексиев-Мирчевски, е реставриран и поставен во реновираниот објект на старо Матично во Општина Центар. Мебелот...
Вести Скопје

Објектот на Матично прерасна во Младински центар

Слободен печат
 На локација на која се наоѓаше некогашното матично, денеска беше отворен првиот Општински младински центар, кој симболично ќе го носи називот „Матично”. Новотворениот Младински ценатар...
Вести Скопје

Богдановиќ за десетина дена ќе ја реконструира ул. „Орце Николов”

Слободен печат
Основниот буџет на Општина Центар за оваа година изнесува 756 милиони денари и 100 илјади денари, што, според градоначалникот Саша Богдановиќ е рекорден буџет. Новите...
Вести Скопје

Општина Центар го презентира новиот урбанистички план Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници

Слободен печат
Општина Центар на продолжението на 59 седница го изгласа донесувањето на новиот урбанистички план Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници, со кој се...