Tag : бегалец

Вести Свет Слајдер

Севернокорејски бегалец тврди дека Ким Џонг-ун е починат, власта ќе ја преземе неговата сестра

Слободен печат
Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и станал пратеник во јужнокорејскиот Парламент, тврди дека 99 отсто севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е мртов, а...
Вести Македонија

И другарот на Красниќи, Сехад Рамадани избега од затвор

Горан Наумовски
Агим Красниќи и Сехад Рамадани од вчера се и официјално бегалци. Директорот на затвор Штип Мики вели дека Красниќи и Рамадани во понеделникот не се...
Магазин Семејство

Наши миленици: Боно, кученце како плишано меченце

Слободен печат
Боно е мешавина со мал раст, има 2 години и 8 месеци. Хиперактивен е, „сто на час“. Во маалото е познат како швалериште, па оттука...
Вести Македонија

Животната приказна на жена која поради љубовта одела пеш 1.500 километри до Македонија

Слободен печат
Тешкиот и крајно неизвесен пат од 1.500 километри пеш до Македонија, на жената што во нашата приказна ќе ја наречеме Хамида, не успеал да ѝ...
Вести Македонија

Сириски бегалец гради живот во Скопје додека сонува за Дамаск

МИА Агенција
Животното искуство на Луај Арафе се чини поинакво од судбините што сме ги слушнале за  луѓето што ги напуштаат своите домови поради војна или кои...
Вести Свет

Поранешниот претседател на Боливија доби статус на бегалец во Аргентина

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес се наоѓа во Аргентина, каде доби статус на бегалец, соопшти денеска шефот на аргентинската дипломатија Фелипе Сола. Моралес претходно...
Вести Македонија

СДК: Бегалецот Грујевски работи во кујна на грчки остров

Слободен печат
За избеганиот бивш началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, како и за кобегалецот Никола Бошкоски (Неџби и Христо), Министерството за правда нема механизам...
Вести Регион

Уапсен Бојан Драгичевиќ, најбараниот хрватски бегалец

Горан Наумовски
Министерството за внатрешни работи на Хрватска во соработка со единица од Србија и Полициската управа на Нови Сад успеа да го лоциран еден од најбараните...
Хроника

Уапсен бегалец на преминот „Ќафасан“

Граничната полиција од преминот „Ќафасан“ вчера попладне уапсила државјанин на Албанија, извести МВР. Според полицијата, при обид за влез во земјава, уапсен е M.A. (59)...
Хроника

Штипскиот суд преку соопштение ќе информира за случајот со бегалецот Игор Спасов

МИА Агенција
Штипскиот Основен суд преку соопштение ќе информира за случајот со бегалецот Игор Спасов, којшто од вчера се бара преку меѓународна потерница. Портпаролот и судија во...