22 C
Скопје

Tag : авио

Вести Економија

Дваесетгодишник купува израелска авио – компанија?

Слободен печат
Израелската авио – компанија Ел Ал изминатите неколку месеци е во потрага по нов инвеститор. Оваа авио – компанија и пред пандемијата се соочуваше со...
Вести Економија

Наспроти падот на патувањата Кина основа нова авиокомпанија

Слободен печат
Вториот најголем авиопревозник во Кина, Чајна Истерн планира да основа нова авиокомпанија и покрај големиот глобален пад на патници поради пандемијата на Ковид-19, пренесува британскиот...
Вести Економија

Албанија го отвора небото за сообраќај со Грција

Слободен печат
Албанското Министертво за инфраструктура и енергетика ги информираше своите граѓани дека од понеделник, 15 јуни ќе почнат редовните летови Тирана-Атина и Атина- Тирана. Одлуката на...
Вести Економија

„EasyJet“ укинува една третина од работните места

Слободен печат
Британската нискобуџетна авио – компанија „EasyJet“ објави план според кој се укинуваат 4.500 работни позиции и се намалува флотата на летала со цел да се...
Вести Економија

Конечно постигнат договор: Германија се стекна со 20 отсто удел во Луфтханса

Слободен печат
Луфтханса е многу близу до договор со германската Влада за добивање држав на помош од девет милијарди евра според кој на државата би требало да...
Вести Свет

Турција очекува авио-сообраќајот да се нормализира до крајот на јуни

МИА Агенција
Турскиот министер за туризам Мехмет Нури Ерсој денеска изјави дека очекува авио-сообраќајот да се нормализира до крајот на јуни, бидејќи сега авио-компаниите ги откажаа повеќето...
Вести Економија

Мудс: Прометот од воздушниот сообраќај ќе се намали од 25 до 35 проценти

Слободен печат
Агенцијата за кредитен рејтинг Мудс проценува дека прометот од воздушниот сообраќај ќе се намали од 25 до 35 проценти во 2020 година, под услов ако...
Вести Регион

По дваесет години ќе се обнови авиолинијата Белград-Приштина

Слободен печат
Делегација на српското Министерство за економија и компанијата Луфтханза денеска во Берлин попишаа Писмо за намери за повторно воспоставување на авиолинија помеѓу Белград и Приштина,...
Еспресо Шоу биз

Карлеуша после се ги спакува куферите и ја напушти Србија (ФОТО)

Слободен печат
Карлеуша денес на својот Инстаграм профил објави слика од авионски билет. Јелена Карлеуша пред 2 месеци ги спакува своите работи и замина за Истанбул, а...