5 C
Скопје

Tag : абортус

Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ќе го следи ли Хрватска примерот на Полска?

Синиша Боданиќ/Дојче Веле
Уште од 1991 година, кога по распадот на Југославија Хрватска стана независна држава, конзервативните сили во земјата се обидуваат да го сменат либералниот закон за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Разговор со д-р Владимир Трајковски: Генетиката и животниот стил се поврзани со зголемен ризик од спонтан абортус

Ј.К.Д
Ризикот од спонтан абортус поради генетски абнормалности се зголемува од 10 до 15 отсто кај жените помлади од 35 години, а повеќе од 50 отсто...
Вести Свет

ФОТО+ВИДЕО: Повторно се полни улиците на Врашава, иљадници луѓе протестираат против десничарска Влада и законот за аботус

Илинка Иљоска
Голем број луѓе маршираа денеска во Варшава во знак на протест против полската десничарска Влада на последните демонстрации, откако високиот суд донесе одлука за дополнително...
Вести Свет

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат
Демонстрантите во Варшава и во другите полски градови денеска организираа маршеви во знак на протест поради рестриктивниот Закон за абортус и полициското насилство на неодамнешните...
Жена Магазин Магазин слајдер

Ања Рубик гола на насловната на „Вог“, прати силна порака за абортусот

Слободен печат
Полското издание на „Вог“ им оддаде почит на жените кои се борат за повлекување на конзервативниот закон за абортус. На фалената насловна страница на „Вог“...
Вести Свет

Полската влада попушта пред демонстрантите

Полската влада ќе го одложи објавувањето и спроведувањето на пресудата на високиот суд за заострување на законот за абортус, што предизвика протести кои траат веќе...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО+ФОТО | „Мириса на револуција“: Кулминација на протестите во Полска

Илинка Иљоска
Конзервативните вредности одиграа водечка улога во полскиот јавен живот откако националистичката Партија на законот и правдата (PiS) дојде на власт пред пет години, ветувајќи дека...
Вести Свет

Дуда: Жените треба да имаат право на абортус ако носат фетус со фатални вродени аномалии

Слободен печат
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, денеска изјави дека верува дека жените треба да имаат право на абортус ако носат фетус со фатални вродени аномалии. Овој...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Веќе седум дена илјадници Полјаци го искажуваат својот револт против забраната за абортус

Илинка Иљоска
И покрај рекордните бројки со новозаразени од коронавирусот во Полска, одлуката на полскиот суд за дополнително ограничување на веќе рестриктивните прописи за абортус, со денови...
Вести Свет

Кацински со повик до Полјаците: Да ја одбраниме црквата од протестите на жените

Слободен печат
Потпретседателот на полската Влада и лидер на владеачката конзервативна партија „Право и правда“, Јарослав Кацински синоќа ја отфрли можноста за преиначување на пресудата на Уставниот...