Tag : 8 Септември

Вести Скопје

Започна со реконструкција и булеварот 8 септември

Од денеска започна да се реконструира булеварот 8.Септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи. Како што истакна денеска градоначалникот Петре Шилегов, во текот...
Вести Свет Слајдер

Гувернерката на Мичиген го прогласи „8 септември“ за македонско-американски ден

Слободен печат
Гретчен Витмер, гувернерка на сојузната држава Мичиген, го прогласи 8 септември, Ден на независноста на нашата земја, за македонско-американски ден, јави Обединета македонска дијаспора (ОМД). ...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Доделување на државната награда „8 Септември”

Слободен печат
Доделување на државната награда „8 Септември” 2020 за животно дело за исклучителен придонес во развојот на спортот, афирмацијата и промоцијата на РСМ на меѓународен план...
Вести Македонија

Врачување на државната награда „8 Септември”

Слободен печат
Одборот за доделување на државната награда „8 Септември” денеска во Собранието ќе врачи една награда за животно дело и четири награди за остварување во областа...
Вести Македонија

МТСП: Денот на независноста е неработен за сите граѓани на Македонија

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска соопшти дека согласно Законот за празниците, 8 септември 2020 година (среда), Денот на независноста, е неработен ден...
Вести Македонија Слајдер

Британската амбасадорка Галовеј кај Пендаровски со честитка од Кралицата Елизабета II по повод 8 Септември

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, се разговараше за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пациенти од Скопје се праќаат на преглед во Куманово, засега само „8 Септември“ најавува враќање во нормала

Мими Шушлеска Петкова
Пациенти со итен приоритетен упат од специјалист за компјутерска томографија не се примаат на скопските клиники, туку  се праќаат во другите градови. Онколошките пациенти наместо...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Позитивен на Ковид наместо да седи дома, дошол во ГОБ ,,8 Септември” и се заканувал на лекарка по живот по што бил спроведен во државен карантин

Мирослава Бурнс
Синоќа околу 19 часот лекари од Ковид центарот во ГОБ 8 Септември пријавиле дека неколку лица сериозно им се заканувале по живот, а причина било...
Вести Македонија Слајдер

Се зајакнува тимот на Инфективна и „8 Септември“ со 54 медицински сестри и двајца интернисти

Слободен печат
Целиот здравствен систем е активиран и мобилизиран со цел успешно справување со ковид-19, соопшти министерот за здравство Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук. -Инфективната...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: ГОБ „8 Септември” за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Слободен печат
За една недела Градската општа биолница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти,...