Tag : ким џонг-ун

Вести Свет Слајдер

Ким нареди одземање на сите домашни кучиња, се стравува дека ќе завршат на трпеза

Слободен печат
Севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун нареди заплена на кучињата – домашни миленичиња во главниот град на земјата, тврдејќи дека кучињата претставуваат западна „декаденција“, но се шпекулира...
Вести Свет

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

МИА Агенција
Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун нареди помош да се испрати во Кесонг, град на границата меѓу двете Кореи, што е ставен во карантин поради...
Вести Свет

Нова чистка во Северна Кореја: Ким Џонг-ун се „врати од мртвите“, па го смени цел воен разузнавачки врв

Слободен печат
Шефот на шпионските операции на војската на Северна Кореја е сменет без објаснување, брзо по мистериозното исчезнување од 20 дена на лидерот на Северна Кореја,...
Вести Свет Слајдер

Ким Џонг-ун е жив? Државните медиуми објавија слики од Ким по шпекулациите за неговото здравје (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат
Севернокорејските медиуми пренесуваат дека лидерот Ким Џонг Ун се појавил на 1 Мај во јавноста, отворајќи фабрика, пренесуваат повеќе светски медиуми. Според корејската новинска агенција...
Вести Свет Слајдер

Помпео: Го немаме видено Ким Џонг-ун, во земјата може веќе владее глад

Слободен печат
Претставници на САД не се виделе скоро со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, рекол државниот секретар Мајк Помпео. Тој изрази сомневање дека таа земја би можела...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Русите дефинитивно ја разрешија мистеријата: Ким Џонг-ун е жив?

Слободен печат
Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун продолжува да работи, објави шефот на Одборот на Руската дума за односи со таа држава, Казбеј Таисајев. Тој рекол...
Вести Свет Слајдер

Американски сенатор: Би бил шокиран ако Ким Џонг-Ун не е мртов (ВИДЕО)

Слободен печат
По гласините дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун починал, американскиот сенатор Линдзи Грем изјавил дека би бил прилично изненаден ако тие гласини се покажат како невистинити....
Вести Ви Препорачуваме Свет

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат
рвиот заболен од новиот коронавирус во Северна Кореја наводно бил застрелан. Според информациите од „Ај-би тајмс“, се верува дека лидерот Кин Џонг-ун наредил егзекуција на...
Вести Свет

Јонхап: Ким Џонг-Ун е отсутен од јавноста поради страв од коронавирусот

Слободен печат
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е отсутен од јавниот живот подолго од две недели поради страв од ширење на коронавирусот, иако во неговата земја не е...
Вести Свет

Трамп: Се радувам на средба со Ким

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун сака повторно да се сретне со него заради започнување нуклеарни разговори, откако ќе завршат...