• емануел макрон

Макрон го назначи Веран за портпарол на француската владa

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го назначи својот поранешен министер за здравство Оливие Веран за нов портпарол на неговата влада, објави денеска француската телевизија БФМ, пред пошироката реконструкција на владата што се очекува во текот на денот. Веран е познат како технократ кој како клучен министер за време на пандемијата на Ковид-19 ја водеше земјата …

Макрон го назначи Веран за портпарол на француската владa Read More »