СЗО предупреди за руската вакцина: Не е на нашата листа!

Досега Русија не даде научни податоци за таа вакцина за независна евалуација.

Светската здравствена организација ја повика денеска Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против ковид-19, откако оваа земја рече дека ќе почне со вакцинирање на населението против короанвирусот во октомври.

Русија тврди дека прва ќе има вакцина за коронавирус и тоа многу брзо

„Понекогаш одредени истражувачи тврдат дека пронашле нешто, што секако е извонредна новина“, рече портпаролот на СЗО Кристијан Линдмејер.

„Но меѓу пронаоѓањето или индициите дека се поседува вакцина која дејствува и вакцина која поминала низ сите фази, има голема разлика“, додаде тој.

Руската вакцина не е на листа на СЗО од шест вакцини кои дојдоа до третата фаза од клиничкото испитување.

Кои вакцини ги купува ЕУ? Европа преговара со повеќе компании, оваа вакцина има најмногу изгледи

Руските здравствени власти во саботата објавија дека се подготвуваат да почнат вакцинирање против коронавирусот во октомври.

Прочитајте и...  Австрија нема повторно да се затвора поради коронавирусот

Министерот за здравство Михаил Мурашко рече дека лекарите и професорите ќе бидат први кои ќе ја примат вакцината, а потоа постапно и остатокот од населението.

Додаде дека клиничкото испитување на вакцината развиена во Русија е завршено и дека во подготовка е нејзиното одобрување.

„Планираме сеопфатно вакцинирање во октомври“, рече тој.

Досега Русија не даде научни податоци за таа вакцина за независна евалуација.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Истражувачите на институтот за епидемиологија и микробиологија Гамалеа во Москва веќе во јули објавија дека развиле вакцина, за која велат дека создава имунитет на коронавирус без негативни нус појави.

Оксфордската вакцина е првата која влезе во третата фаза од испитување, дава силен имунолошки одговор со незначителни нуспојави

Прочитајте: Борко Андреевски ја прими „Оксфорд“ вакцината против Ковид 19: Сакав да помогнам што побрзо да се најде лек за оваа болест!

Прочитајте и...  Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Прочитај повеќе

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат