Столтенберг вечерва стигна во Србија, следна станица С. Македонија

фото: Министерство за одбрана на Србија, Јенс Столтенберг стигна на белградскиот аеродром

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пристигна во официјална посета на Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека вицепремиерот и министер за одбрана Милош Вучевиќ.

Столтенберг утре ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а потоа ќе одржи заедничка прес-конференција.

Во рамки на посетата на Србија, Столтенберг ќе се сретне и со премиерката Ана Брнабиќ.

Утре во попладневните часови од Србија Столтенберг ќе стигне во С. Македонија  на средби во земјава со македонскиот државен врв, а предвидено е потоа да се обрати и во македонското собрание. Во среда пак, предвидено е македонскиот премиер Ковачевски и Столтенберг да се сретнат со лидерите на четирите земји-членки на НАТО од регионот, Црна Гора, Албанија, Хрватска и Словенија, по што предвидена е и заедничка прес-конференција.

МВР информира дека утре и задутре, поради пристигнувањето на поголем број на странски делегации, ќе има посебен сообраќаен режим на поширокото градско подрачје во Скопје.

„Во вторник и среда (21 и 22 ноември), Единицата за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото градско подрачје. За таа цел Секторот за внатрешни работи Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците“, известуваат од МВР.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот