Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Матичниот лекар, Ненад Лазаров со статус на Фејсбук обелодени дека медицински сестри дале отказ од своите работни позиции во многу тешко време.

-Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат отказ во еден акт.
Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си кажале, ова е сериозна загуба за системот во многу лошо време…- напиша д-р Лазаров.

Во неговата објава стојат во прилог и документите од неговите колешки кои се жалат дека нивната работа е непочитувана, иако претставува најважна алка во медицинскиот тим.

Фото: Фејсбук

Покрај главната медицинска сестра на Инфектологија која си дала отказ, исто така и вработена медицинска сестра во одделот за ургентна инфектологија си даде отказ, наведувајќи дека и следува годишен одмор.

Фото: Фејсбук

Третата медицинска сестра која се збогува од својата професија е вработена како одделенска медицинска сестра на одделот за неуроинфекции, која Управата ја извести за своето заминување, како и за фактот дека и следуваат уште седум дена одмор.

Прочитајте и...  Завршија истражувањата на локалитетот Кале, пронајдени две плочи со букви од глаголицата
Фото: Фејсбук

Главната сестра на Инфективна клиника, и упте 2 одделенски сестри даваат отказ во еден акт. Причините ќе оставам да ги…

Publiée par Nenad Lazarov sur Mardi 29 septembre 2020

Поврзани вести

Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Слободен печат

Опозицијата празнично ќе протестира со автомобили од Скопје до Штип

Слободен печат

Со амин од Џафери набавени 100 лаптопи за пратениците

Слободен печат

Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ, но има целосно право да блокира

МИА Агенција

Рушиме рекорди: Дванаесет лица починаа, нови 641 пациент заразени со ковид-19

Слободен печат

Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар