-1 C
Скопје

Србија: Повеќе од 40 отсто од граѓаните веруваат во теории на заговор за кoрoната

Три четвртини од испитаниците во Западен Балкан веруваат во некои од теориите на заговор во врска со коронавирусот, што е многу поголем процент отколку во другите делови на Европа, додека во Србија околу 41,5 отсто од испитаниците веруваат во вакви теории, покажаа резултатите од истражувањето спроведено во октомври од „Атлантскиот совет” со седиште во Вашингтон и советодавната група за јавни политики „Балканот во Европа”.

Повикувајќи се на резултатите од анкетата, белградскиот весник Политика во денешното издание објави дека секој трет граѓанин на Србија изјавил дека нема да се вакцинира против тој вирус, додека 20 отсто од испитаниците изјавиле дека ќе ја примат вакцината, односно дека најверојатно ќе се вакцинирааат.

Истражувањето, исто така, покажа дека најголемиот број српски граѓани веруваат дека „фармакомафијата” е вклучена во ширењето на вирусот, околу една третина од испитаниците сметаат дека кинеската влада го произвела вирусот во лабораторија, односно дека вирусот „избегал” од лабораторијата во Вухан, нешто помал број верува дека за вирусот е одговорен Бил Гејтс, додека најмал е бројот на оние кои ја поврзуваат пандемијата со 5G технологијата.

Прочитајте и...  Државниот Инспекторат за животна средина со кривична пријава за насипување земја и шут во езерото кај Далјан

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар