Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајце и сланина - Слободен печат

Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајце и сланина

Хранлив, лесен за подготвување и вкусен појадок полн со протеини и омега-3 масни киселини – тоа е се што ви е потребно за почеток на работниот ден.

За да го подготвите овој здрав протеински појадок потребни ви се следниве намирници – 2 јајца, 1 авокадо, 30 грама сланина, 30 грама сирење, сок од половина лимон, сол и црн пипер. По желба може да додадете и малку сечкана сланина.

Подготовка

Загрејте ја рерната на 220 степени. Исечете го авокадото на половина и издлабете го така да остане околу 1 см до кората. Искршете по едно јајце во секоја половина на авокадото, не грижете се ако јајцето малку се прелие, само избришете го авокадото. Останатиот дел од авокадото испасирајте го заедно си сирењето и додадете го врз јајцето. На крајот додадете ја исечканата сланина.

Ставете ги полните половинки во тава за печење која претходно сте ја обложиле со хартија за готвење. Попрскајте ги со лимонов сок, посолете и наросете црн пипер. Печете 10-на минути, односно додека јајцето се стврдне, а сирењето се растопи.

Прочитајте и...  Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Прочитај повеќе

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

12 − единаесет =

Прочитај повеќе

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат

Нов гаф во кралското семејство: Официјалната интернет страница се претвори во страница за возрасни (ФОТО)

Слободен печат

Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Слободен Печат

Погледнете во какви сцени ќе учествува и што сѐ ќе може да издржи овој теренец во новиот филм за Џејмс Бонд (ВИДЕО)

Слободен печат

Елена Мирческа: Работам на тоа да се разбијат стереотипите дека во спортот мажите се доминантни

Слободен Печат