17.8 C
Скопје

Советите на Далај Лама за едноставен, исполнет и среќен живот: Секој нов ден носи нешто важно

Големиот Далај Лама е познат по неговите мудри совети и препораки кои со години се пренесуваат од генерација на генерација. Како да се живее едноставен, исполнет и среќен живот е вечно прашање за кое многумина не наоѓаат одговор.

„Не славам родендени. Ми се чини дека ова е губење време. За мене, тој ден не се разликува од останатите. На некој начин, секој ден е роденден. Кога ќе се разбудите наутро, се е свежо и ново, а главната работа е што овој нов ден носи нешто важно“, рекол тој.

До денес, луѓето за секој празник имаат по една мисија, а една од најважните е секако, да ги импресионираат другите. На пример, младите мајки се натпреваруваат која најдобро да ги прослави родендените на нивните деца. И секоја се обидува да ја надмине другата. Аниматори, ресторани, скапи подароци. На детето не му треба ниту го разбира сето тоа, но родителите се задоволни. Постојат луѓе кои секој ден јадат тестенини и инстант храна, додека за празниците уживаат во вкусни и квалитетни јадења.

За мудрите и навистина среќни луѓе – секој ден е празник. И тој ден не се карактеризира со вкусна храна, гласна музика и ослободување од омразената работа. Секој час е радост, пишува „Ало.рс“.

Моментот тука и сега е најскапоценото и највредното нешто што го имате – тој е во нашето срце, во нашата душа, во нашиот ум.

Затоа, не чекајте „специјални“ денови, туку обидете се да го најдете најдоброто во секој момент од вашиот живот.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар