24.8 C
Скопје

Tag : далај лама

Живот Магазин Магазин слајдер

Советите на Далај Лама за едноставен, исполнет и среќен живот: Секој нов ден носи нешто важно

Слободен Печат
Големиот Далај Лама е познат по неговите мудри совети и препораки кои со години се пренесуваат од генерација на генерација. Како да се живее едноставен,...
Вести Свет

Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Слободен печат
Тибетанскиот духовен лидер, Далај Лама (85) денеска во болница во северниот индиски град Дармџала ја прими првата доза од вакцината против коронавирус, јавија американските медиуми....
Вести Свет

ВИДЕО: Сад најави санкции за Кина ако се меша во изборот на новиот Далај Лама

И.И.
Американските власти усвоија закон со кој може да се воведат санкции за кинеските власти доколку се мешаат во процесот на назначување на следниот Далај Лама. Конгресот на САД со...
Вести Свет

Далај-лама: Климатските промени најмногу влијаат врз најсиромашните, богатите ќе се „скријат“ во хотел

Слободен печат
Државите мора да се мобилизираат и да направат повеќе за животната средина, побара денеска тибетскиот духовен водач Далај-лама во обраќањето пред лидерите на развиените земји...
Вести Свет Слајдер

Далај Лама: Пандемијата со Ковид-19 покажа дека луѓето треба меѓусебно да си помагаат

Слободен печат
Тибетскиот будистички лидер Далај Лама е оптимист за иднината на човештвото, истакнувајќи оти пандемијата со новиот корнавирус покажа дека луѓето си помагаат едни со други....
Вести Свет

Далај Лама е ставен под принуден карантин

Слободен печат
И тибатенскиот духовен лидер Далај Лама е ставен под принуден карантин, јави лама Калмакиј Тлкуло Тулку Ринпоче. -Далај Лама е ставен под карантин како мерка...
Вести Свет

Далај Лама сам ќе одлучува кој ќе го наследи

Слободен печат
Повеќе од 150 тибетански верски лидери на денешната конференција во Дармшала оценија дека нивниот духовен лидер Далај Лама сам треба да избере свој наследник. Во...
Вести Свет

Далај Лама се извини за изјавата поради која беше обвинет за сексизам

Слободен печат
Тибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, се извини за контроверзните коментари, кои се однесуваа за тоа како треба да изгледа жена, која евенутално би била...
Вести Свет

Далај Лама поради контроверзна изјава за жените обвинет за сексизам

Слободен печат
Tибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, предизвика контроверзи во јавноста  со изјавата дека ако неговиот наследник е жена, „таа треба да биде убава“. „Ако наследникот...
Вести Свет

Далај Лама се опоравува: Еве каква е неговата здравствена состојба

МИА Агенција
Тибетскиот духовен лидер Далај Лама денеска е отпуштен од болница во индискиот главен град Њу Делхи, каде што беше хоспитализиран пред два дена поради воспаление...