Сопругата на претседателот: Не носете маски со филтер, капките излегуваат низ вентилот!

Медицински маски треба да се носат ако имате Ковид 19 или ако се грижите за лица болни од вирусот, ако имате над 60 години или ако имате хронична болест. 

Елизабета Ѓорѓиевска, сопругата на претседателот, која работи на Стоматолошката клиника, сподели неколку совети за заштитните маски за коронавирус.

Таа препорачува да се избегнуваат маски со вентил, бидејќи низ вентилот при издишување во млаз се исфрлаат и ситните капки во кои е концентриран вирусот.

Според неа, најдобро е да се носат трослојни маски од платно за да се заштитите себеси и сите околу вас. Медицински маски треба да се носат ако имате Ковид 19 или ако се грижите за лица болни од вирусот, ако имате над 60 години или ако имате хронична болест.

Прочитајте и...  Ханс Јорген од Шведска почна со работа на Инфективната клиника

Прочитај повеќе

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат