22 C
Скопје

Сојузничката на Навални осудена на една година социјална работа поради инцидент од декември

Љубов Собол, блиската сојузничка на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска на Твитер напиша дека е осудена на една година социјално корисна работа поради насилен упад во приватна сопственост.

Случајот се однесува на инцидент од декември, пренесува агенцијата Ротерс.

Судскиот процес против Собол се одвива под услови, според Ројтерс, за репресија врз сојузниците и приврзаниците на Навални, кои организираа неколку митинзи во знак на протест против неговото апсење на почетокот на оваа година.

Поврзани вести

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Дестан Јонузи

Заев: Општинските власти да направат напори за отворање регионални центри за да се доближи местото на вакцинирање до граѓаните

Слободен печат

Министерката Царовска на обука со директорите на средните училишта во пресрет на новата учебна година

Слободен печат

ВО ЖИВО: Групата против дигиталните учебници на средба во МОН

Слободен печат

Остави Коментар