Социјалистката Идалго не се откажува од кандидатурата за претседател и покрај очајните резултати на анкетите

Социјалистката и градоначалничка на Париз, Ан Идалго/ Фото EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Кандидатката за претседател на Социјалистичката партија на Франција, Ан Идалго, вети дека ќе ја продолжи својата кампања и покрај индициите дека нема шанси да се пласира во вториот круг од изборите во април, пишува Гардијан.

Додека политичките аналитичари и анкетарите ја отпишаа, Идалго, која е градоначалник на Париз, рече дека таа останува најдобрата надеж на левицата да ја води Франција. Таа рече дека е премногу доцна за да се излечат горчливите поделби во левицата, обвинувајќи ги ривалите, вклучително и Зелените, дека ја пропуштиле историската шанса да ги здружат силите.

Уште пет години на Емануел Макрон би ја оставиле Франција во опасно „непристојна“ состојба. Тоа ќе биде неиздржливо. Тој не ги разбира Французите. Тој не ја разбра земјата, вели таа.

Градоначалничката на Париз се кандидира за претседател на Франција

Избор за кандидат од левицата

Во ексклузивното интервју за Гардијан и два европски весници, Идалго, исто така, ја доведе во прашање валидноста на често наречените „народни избори“, неофицијално народно гласање за назначување на претпочитан левичарски претседателски кандидат што ќе се отвори на 27 јануари и ќе трае до недела.

Речиси 450.000 луѓе се пријавија да учествуваат, но главните левичарски кандидати, Идалго, Јаник Жадот од партијата на Зелените и Жан-Лук Меланшон од тврдолевиот Ла Франс Инсоумис, одбија да учествуваат.

Само поранешната социјалистичка министерка за правда Кристијане Таубира, која пред само 11 дена реши да се кандидира за претседателските избори, рече дека ќе го почитува резултатот од изборот на левицата.

„Каков и да е резултатот од гласањето, Меланшон ќе рече продолжувам понатаму; Жадот ќе рече, продолжувам; Јас ќе кажам, продолжувам. Примарниот популар ќе го следи својот тек, но тоа нема да има последици врз мојата кандидатура“, рече Идалго.

Макрон фаворит според анкетите

Анкетите во моментов покажуваат дека актуелниот претседател Емануел Макрон најверојатно ќе биде реизбран откако во вториот круг во април ќе се соочи со Марин Ле Пен од екстремната десница Rassemblement Nationale (Национален митинг) или кандидатката на мејнстрим десницата Les Républicains, Валери Пекрес. Контроверзниот Ерик Земур е на четвртото место, а потоа следат Меланшон, Жадот и Идалго.

Подемот на Ерик Земур: Трката за наследник на Макрон

Видео на денот