Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Поетесата Долорес Атанасова – Лори (Д.А. Лори) е добитничка на наградата „Тодор Чаловски“ за 2019-2020 година. Истовремено, Лори ја промовира и својата трета збирка поезија „Небо во кафез“, која ја објавува по збирките „Будење во трето лице еднина“ и „Со ветерот под рака“.  Објавуваме две песни од „Небо во кафез“ – „Човекот“ и „Капка по капка“.

Човекот

Се раѓа од студот на универзумот,
со топло срце,
носен од водите на светот.
Човекот
се раѓа од утробата на жена,
и го подава своето тело
на ударите на времето.
Човекот
го носи рувото на ѕверот,
што скоро го фрлило
од работ на животот
во студената бездна на смртта.
Човекот.
Сака, на своја штета.
Не сака, на своја штета.
Знае да крие и кога спие.
Човекот, таа чудна животинка…

Прочитајте и...  Ќерката на Здравко Чолиќ ги „запали“ социјалните мрежи со фотографија во мрежасти хулахопки! (ФОТО)

Капка по капка

Го однесов своето прилично живо тело
под силен млаз жешка вода,
да го исперам тоа талогот
од смртта на други,
залепен на кожава,
да ми се отворат пориве,
за полесно да излезе
она гнасното од тегоба и жал…
Колку бесполезен ритуал.

Потоа чекав да истече и последната капка,
капка по капка, до целосна тишина,
и храбро зачекорив во студот отаде вратата.

 

Прочитај повеќе

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат

Ова место го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно: Сега е затворено на еден месец (ВИДЕО)

Слободен печат

Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се – ќе порасне!

Слободен печат

Ја откажаа венчавката, па раскинаа: Денеска сите се прашуваат дали Бен Афлек и натаму ја сака Џенифер Лопез?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби

Слободен печат

Дејвид Ковердејл во свој стил: Објави песна „Coronavirus blues“, па му испрати „важна“ порака на вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Слободен печат

Пеце од Суперхикс за анти-коронално расположение (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ладен туш“ за Хари и Меган Маркл: Трамп нема да и го плаќа обезбедувањето при престојот во САД!

Слободен печат

Родени се Ерик Клептон и Селин Дион, „Леб и сол“ го објавија албумот „Као какао“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат