Со векови погрешно го претставуваат Исус - еве како изгледало неговото лице (ФОТО) - Слободен печат

Со векови погрешно го претставуваат Исус – еве како изгледало неговото лице (ФОТО)

Бледо, тесно и убаво лице со големи русави очи, врамени од долга и брановидна кафеава коса – тоа е слика што луѓето ја замислуваат кога се спомнува Исус Христос, но тоа всушност се должи на уметничката визија.

Првиот портрет на Исус кој го славел Христијанството како син на Бога, направен во 4 век, е чисто визија на уметникот, затоа што ниту едно од Евангелијата не споменува како изгледал Исус, пишува Popularmechanics.com.

Никаде не се споменува каква коса или брада имал. Како и да е, кај верниците постоела голема потреба да се даде лице на светецот, а на формирањето на општо прифатената слика на Исус најмногу влијаеле прочуените сликари од Европа, кои живееле во средниот век и ренесансата. Тие го прикажаа Исус како згоден, висок, со лесен пат и сини очи.

Нема опис, тело и ДНК

Постои дополнителен проблем што не постои скелети, ниту други остатоци од телото за тестирање на ДНК. Поради недостаток на докази, нашите слики за Исус се оставени на имагинацијата на уметникот. Влијанијата на различните уметнички култури и традиции можат да бидат длабоки, забележува Карлос Ф. Кардоза-Орланди, професор по христијанство на Колумбија Теолошката семинарија во Атланта.

Ова е причината зошто портретирањето на Исус зависи од кој дел од светот го барате – па Исус е прикажан како црнец, латино-американец и арап. И, останува основното прашање: како изгледаше Исус?

Одговорот потекнува од возбудливо ново поле на наука: форензичка антропологија. Користејќи методи слични на оние што ги разви полицијата за решавање на злосторството, британските научници, потпомогнати од израелските археолози, го пресоздадоа она што сметаат дека е најточна слика за најпознатото лице во историјата на човекот.

Кафени очи и височина од 166 саниметри

Ричард Наве, пензиониран лекар и уметник на Универзитетот во Манчестер, користел форензичка антропологија за да добие прецизен портрет на Исус Христос. Во текот на изминатите две децении, тој реконструираше десетици познати личности, меѓу кои и Филип Втори Македонски, отец Александар Велики и кралот Мидија од Фригија. Ако некој може да создаде точен портрет на Исус, тоа ќе биде Наве.

Наве и неговиот тим истражувачи дојдоа во семитскиот череп од израелските археолози. Со помош на  слики од черепот, тие компјутерски го насликале черепот. Според еврејската традиција, Исус имал кратка кадрава коса и брада, а не лесна, долга, како што е поинаку опишано.

Вистинското лице на Исус /  Фото: Popularmechanics.com

Појавата на Исус е толку карактеристична за Евреите од Блискиот исток кои живеат во областа Галилеја во северен Израел. Покрај тоа, Исус не бил особено висок – се верува дека достигнал околу 166 сантиметри во висина (што и не е така чудно, кога би се зело во предвид само колку пониски биле нашите претци во минатото) – наспроти средновековната визија дека Исус бил тенок, ковчест и висок која ни ја всадија најистакнатите сликари во човековата историја.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

2 × two =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат