Tag : Исус

Вести Свет Слајдер

По два века отворен гробот на Исус: Погледнете како тоа изгледаше! (ВИДЕО)

Маријана Митровска
За прв пат во последните два века, научниците го отворија местото за кое христијаните веруваат дека е гробот на Исус Христос во црквата на Светиот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ќерката на Мајкл Џексон ќе го глуми Исус во новиот филм кој крена многу прашина!

Слободен Печат
Преку 260 илјади луѓе потпишаа петиција за забрана на филмот во кој игра ќерката на Мајкл Џексон. Името на филмот е „Habit“, а во него...
Вести Свет

Свештеници држеа литургија во празната црква Светиот гроб Христов во Ерусалим

Слободен печат
Неколкумина православни свештеници денеска служеа литургија по повод Велигден во празната црква Светиот гроб Христов во Ерусалим поради ограничувањата заради спречување на ширење на новиот...
Живот Магазин Магазин слајдер

Од короновирус почина свештеникот што тврдеше дека Бог е поголем од вирусот

Слободен печат
Бискупот Џералд Глен, пастор и основач на Евангелистичката црква „Ново Спасение“ во Вирџинија, починал во саботата од компликации од заразата со коронавирус, соопшти во неделата...
Вести Македонија Слајдер

Исусовата пештера од Витлеем блесна и во Кичево

Слободен печат
На голема радост на православните христијани од Општина Кичево, градоначалникот Фатмир Дехари дозволи на плоштадот да се постави и голема реплика на Витлеемска пештера во...
Вести Свет

НАВРЕДА ЗА ХРИСТИЈАНИТЕ: Фрлале молотови коктели кон бразилски комичари кои го претставиле Исус како хомосексуалец

Слободен печат
Молотови коктели биле фрлени во седиштето на бразилската група комичари „Порта дос Фундос“, во Рио де Жанеиро за време на Бадниковата вечера, неколку недели откако...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Првото искушение на Христос“: Бунт против новиот филм на „Нетфликс“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Новата комедија на „Нетфликс“ каде Исус е претставен како геј маж предизвика жестоки јавни критики во Бразил, каде скоро два милиони луѓе потпишаа петиција, во...
Вести Свет

Со векови погрешно го претставуваат Исус – еве како изгледало неговото лице (ФОТО)

Слободен печат
Бледо, тесно и убаво лице со големи русави очи, врамени од долга и брановидна кафеава коса – тоа е слика што луѓето ја замислуваат кога се...
Спорт Фудбал

Ја измами сопругата па се сврте кон верата

Слободен печат
Фудбалерот на Челси, Оливие Жиру во 2014 година на целиот свет јавно му призна дека ја изневерувал сопругата. Англиските медиуми со недели пишуваа за аферата...
Вести Свет

ОТКРИЕНО каде Исус се појавил првпат после распнувањето

Слободен печат
Археолозите во Израел пронашле древнa тврдина која би можела да помогне во идентификација на градот Емаус, каде, според Новиот завет Исус прв пат се појавил...