Со инјекција на 8 декември: САД за првпат ќе погубат жена по 1953 година

Американското Министерство за правда објави листа со предвидени смртни што ќе бидат извршени до крајот на годината. Во неа е заведена и Лиза Монтгомери, првата жена над која федералните власти ќе извршат егзекуција по 1953 година.

Фото: standard.co.uk

Монтгомери ќе биде погубена со инјекција на 8 декември, соопшти Министерството за правда на САД. Таа беше осудена за убиство во 2004 година кога задави трудница во Мисури, го исече нејзиниот стомак и го киднапира бебето.

Последната смртна казна врз жена во САД беше извршена на 18 декември во 1953 година. Во гасна комора тогаш беше погубена Бони Браун Хиди, осудена за убиство и киднапирање. Истата година за шпионаќа беше погубена и Етел Розенберг и нејзиниот сопруг Џулиус, пренесува РТС.

Прочитајте и...  Македонска реалност - Децата на возраст помеѓу 13 и 17 години, најчести жртви на трговија со луѓе

Лиза Монтгомери е осма личност оваа година над која федералните американски власти ќе извршат погубување. Истата судбина (со инјекција) го чека и Брендон Бернард, осуден за убиство на двајца мажи во воен резерват во Тексас во 1999 година. Обајцата моментно се наоѓаат во федералниот затвор во Индијана.

Федералните власти немаат извршено смртна казна од 2003 година, наведуваат американските медиуми, со потсетување дека администрацијата на Доналд Трамп ја прекина 17 годишната пауза.

Смртна казна во САД може да се извршува на федерално ниво, но и на ниво на сојузните држави. Таков облик на казнување е дозволен во 33 од 50 американски сојузни држави. Погубувањата на осуденици на федерално ниво не се вообичаени за што потврдува и статистиката според која 98 од пресудите се реализирани на ниво на сојузни држави.

Прочитајте и...  За десетина дена почнува вакцинацијата против грип во земјава!

Со одлука на Врховниот суд од 1972 година беа забранети смртните казни во САД за повторно да бидат воспоставени во 1988 година.

Поврзани вести

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Остави Коментар