Сметките за вода ќе бидат од биоразградлива хартија

Бенефитот од замената на хартија произведена од дрво со користењето на рециклирана хартија ќе значи заштеда од 60% на енергија и намалување на потрошувачката на вода за 15%.

ЈП Водовод и канализација во иднина ќе користи еколошки сметки од биоразградлива хартија. Ова денеска го најави директорот на претпријатието Душко Весковски.

„Станува збор за околу 210.000 сметки кои месечно се испорачуваат до корисниците, односно 2.500.000 сметки кои се потецијален отпад на годишно ниво. Освен заложбите за реализација на капитални проекти, работиме и на воспоставување на една поинаква пракса и се надеваме дека нашиот пример ќе го следат и останатите, рече Весковски, додавајќи дека праксата за употреба на рециклираната хартија за внатрешна и надворешна употреба е започната минатата година.

Бенефитот од замената на хартија произведена од дрво со користењето на рециклирана хартија ќе значи заштеда од 60% на енергија и намалување на потрошувачката на вода за 15%.

Прочитајте и...  Прогласена вонредна состојба на јапонскиот остров Хокаидо поради коронавирусот

Освен стандардниот начин на добивање и плаќање на сметките, корисниците имаат можност да ги користат и online услугите достапни на web страната: www.vodovod-skopje.com.mk, каде имаат можност да добијат електронска сметка и истата да ја платат преку опцијата плати брзо или како регистриран електронски корисник.

Во зградата на Водовод и канализација, во соработка со Пакомак ќе биде отворен и едукативен центар, во кој граѓаните ќе можат да се едуцираат за бенефитот од рециклирањето, најави директорот на Пакомак, Филип Ивановски.

– Треба да имаме во предвид дека климатските промени делуваат на секој сегмент во животната средина. Најголемото загадување на водните ресурси доаѓа од лошото менаџирање на отпадот, нагласи Ивановски.

Прочитај повеќе

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат

Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

МИА Агенција

Внимателно возете, снег на планинските превои Плетвар, Буково и Ѓавато

Марина Дамческа

Приведен 61-годишник кој пред три дена силуваше девојче во Тетово

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот ја зголеми продажбата во италијанските маркети за 73 отсто

Слободен печат

Британски државјанин почина од коронавирусот

Слободен печат

Вирусот им го качи шеќерот

Слободен печат

Индија: Судири на хиндуистите и муслиманите, уапсени 600 лица

Слободен печат

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за Сирија

МИА Агенција

Во Хрватска усвоен Закон за попис на населението

Слободен печат