СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

На секои 100 години светот се соочува со ужасна епидемија што одзема многу животи

Додека очите на целиот свет се насочени кон Кина, каде досега од новиот коронавирус починаа 41 лице, на социјалните мрежи многумина воочија случајност која е многу чудна. Поточно, на секои 100 години светот се соочува со ужасна епидемија што одзема многу животи.

Најпрво, во 1720 година во Марсеј се појавила „црната смрт“, чума. Ова беше последната голема епидемија на бубонската чума во Европа.

Од болеста настрадаа околу 100.000 луѓе – 50.000 во текот на две години во самиот Марсеј, како и други 50.000 во северните провинции и градови. Се верува дека чумата ја донеле морнари кои претходно го посетиле Кипар, каде што инфекцијата беснеела.

Европа сè уште се опоравувала од оваа загуба кога, скоро 100 години подоцна, изби првата пандемија на колера. Колера избувна во Бенгал во 1816 година, но до 1820 година се раширила низ цела Индија. Стотици илјади Индијци и десетици илјади британски трупи загинале за време на оваа пандемија. Избувнувањето на колера се раширила сè до Кина, Индонезија, каде повеќе од 100.000 луѓе подлегнале на болеста само на островот Јава, и Каспиското Море во Европа и Азија, по што се смирила.

Прочитајте и...  Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

Шпанската треска се појавила на крајот на Првата светска војна и се проширила низ целата земја во три бранови. Траела од 1918 до март 1920 година. Сепак, најголем број жртви се забележани во само неколку есенски месеци од 1918 година. Иако човечките цивилизации одамна биле свесни за болеста наречена грип или инфлуенца, пред 1918 година никој не претпоставувал дека ефектите од грипот може да бидат толку драматични. Од инфлуенца настрадале околу 50 милиони луѓе, што значи дека однела пет пати повеќе животи од Првата светска војна.

Повторувањето на годините 1720, 1820, 1920 натерало некои луѓе, но и љубителите на теориите на заговор, уште повеќе да се исплашат сега кога новиот коронавирус се шири во и од Кина.

Прочитајте и...  Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Се чини дека на секои 100 години избувнува некоја пандемија, е коментар што често се повторува на социјалните мрежи.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести издаде соопштение дека вирусот стигнал и во Европа, со три случаи пријавени во Франција. Тие рекоа дека ова не е „неочекуван“ развој на настаните, но „фактот дека се утврдени случаите докажува дека откривањето и дијагностицирањето на новиот вирус имало резултати во Франција и покажува високо ниво на подготвеност за спречување на можни инфекции“.

„Голем дел од земјите на ЕУ имаат планови и мерки за спречување на овој вид инфекција, а Европа има добро опремени лаборатории кои можат да потврдат сомнителни случаи, како и болници кои се подготвени на соодветен начин да ги лечат пациентите“, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Русковска за Дојче Веле: Не штитам никого, никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака

За тоа време во Кина се градат две големи болници за сместување и лечење на заболените, а медицински експерти од целиот свет работат на контрола и сузбивање на оваа болест.

 

Извор: Телеграф.рс

Прочитај повеќе

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат