Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Од словенскиот пазар повлечени се шест и пол тони мисиркино месо од Унгарија откако на некои фарми во таа држава е пронајдено присуство на вирусот птичји грип, Х5Н8.

Унгарија досега пријави присуство на овој вирус во две фарми. Во едната има над 50, во другата над 110.000 мисирки.

Ветеринарните служби ја следат постапката на повлеченото месо поради прописите за здрави животни, со цел да се спречи пренос на болеста на здрава живина.

Словенечкиот Завод за јавно здравје, сепак тврди дека не постојат докази дека вирусот Х5Н8, каков што е регистриран во Унгарија може да му наштети на човековото здравје.

Прочитајте и...  Пензиско - инвестициониот фонд на Јапонија со загуба од 165 милијарди долари

Прочитај повеќе

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат