СКАНДАЛ: „Боже чувај ја од зло“ жртва на руски плагијатори (ВИДЕО)

Руската рок група „Землјане“ која на руската музичка сцена постои повеќе од четири децении ја „присвои“ добро познатата за сите нас песна „Боже чувај ја од зло“ од Тоше Проески, а она што ги разгневи неговите фанови е дека групата оваа песна ја претстави како своја.

Плагијатот го носи насловот „Боже“ и истиот е промовиран на нивниот канал на YouТube уште на крајот на месец февруари оваа година.

За да биде уште потрагично, под самата песна е наведен и тимот кој се претставува дека ја создал оваа песна, па така „авторите“ на ова дело се Владимир Трушин, односно автор на музиката, и Владимир Киселев кој е потпишан под текстот, кој всушност е само преведен и прилагоден на руски јазик.

Прочитајте и...  Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

„Боже чувај ја од зло” од оригиналниот Тоше Проески е еден од неговите најголеми хитови, а таа се најде на неговиот албум „Игри без граници” кој беше издаден во 2007 година.

Ова е плагијатот, во чии коментари можете да прочитате бројни осуди за ова дело од фанови и љубители на делото на Тоше од целиот свет.

Уживајте во оригиналот

Прочитај повеќе

Куче првпат се погледна во огледало, ваква реакција не очекуваше никој! (ВИДЕО)

Слободен печат

Малку жени би се осмелиле вака облечени да излезат од дома: За стајлингот на манекенката зборува цел свет! (ФОТО)

Слободен печат

Ова е човекот кој ја однесе Емина Јаховиќ до самиот врв на естрадата: Тоа ми се исплатеше и духовно и материјално! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Бронзената божица Ким доминирала во пустина во новата колекција за долна облека

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Се разведе и почна да се слика провокативно: Пејачката Славица Чуктераш позира во долна облека (ФОТО)

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

ПОСЛЕДНИ СТАТИСТИКИ: Кој има најмногу шанси да се зарази од коронавирусот? (ИНФОГРАФИК)

Слободен печат.

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат