Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

Со доаѓањето на постуденото време доаѓа и опасност од втор бран на коронавирусот.

Докторите од Велика Британија советуваат дека губењето на килограмите пред есента и зимата би можело да биде превентива број еден од коронавирусот.

Докторката Џен Харис предупредува дека дебелината докажано го зголемува ризикот од умирање на пациентите зарзаени со ковид-19, па губењето килограми е обврска на сите со вишок килограми, пренесува Дејли мејл.

– Направете сè што можете и продолжите да вежбате“, вели д-р Харис.

– Дебелината е многу проблематична, но всушност и една од работите на кои можеме да влијаеме“, напомена докторката и потсети дека дебелината го зголемува ризикот од смртност за 37%.

Претходни податоци сугерирале дека 75% од хоспитализираните пациенти со ковид-19 имале вишок килограми.

Прочитајте и...  Платформата падна уште на првото тестирање

Прочитај повеќе

Сузана Турунџиева: Кога може Атиџе, можам и јас!

Сузана Турунџиева

АНАЛИЗА: Кој би победил во војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

Сеад Ризвановиќ

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Васко Спасоски

Добрила Кацарска е предлогот на Судски совет за нов уставен судија

Лука Андреев

Не можам да те посетам, но можам да те видам и да те слушнам

Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

Слободен Печат

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Алек Стојковски

Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат