7 C
Скопје

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Како што вели, секогаш ќе има незадоволни во државата каков и попис да направите. Да дојдат и најреномираните светски стручњаци да спроведат попис, дури како попишувачи да ги собереме од цел свет, пак некој ќе има на кој нема да му се допаѓаа.

-Лично на мене нема да ми се допаѓаат податоците на пописот, бидејќи јас знам дека ќе имаме голема црна дупка на оние кои се иселиле од државата, но ние не сме ги регистрирале со тековните регистрации, значи далеку ќе бидеме од тоа дека имаме раст на населението или што било, значи јас ќе бидам прв ќе бидам незадоволен од податокот, но тоа не значи дека нема да го прифатам. Треба да погледнеме, да отвориме очи, да си ја прифатиме реалноста каква ни е. Статистика не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, ама буквално не ме интересира дали некој, а особено на политички субјекти дали им се бендисуваат податоците. Битната работа е да обезбедиме здрава основа за оние што сме тука и оние кои треба да го планираат развојот на оваа држава во позитивна, добра насока да имаат добра основа, тоа мора да го овозможи пописот, наведува Симовски.

Оваа операција, порачува Симовски, мораме да ја спроведеме како што треба, тоа е многу битно да се потенцира, и тоа од многу аспекти. Прво на оваа држава ѝ требаат, неопходни се, нужни, екстра потребни сите овие информации околу пописот и ние мораме таа обврска да си ја исполниме. Втората работа е она што како институција којашто потфрли во 2011 година и не успеа да спроведе попис, да си го вратиме своето реноме. Да покажеме дека тоа било момент, не е тоа нешто што е пракса во институцијата, дека се враќаме на она да си го задржиме вистинското место кое го заслужуваме во општеството како институција. И на крајот на краиштата да си ги завршиме сите обврски како држава, членка кандидат сме, сакаме да одиме во Европа, имаме обврски, поглавјето статистика е едно од поглавјата, имаме посебно поглавје кое е во првиот кластер, значи важноста на тоа поглавје е исклучително висока, затоа е ставено во тој кластер, а првиот бенчмарк, првиот наш приоритет е да спроведеме попис. Како и да го поставиме прашањето, ние мораме овој попис да го спроведеме и она што е до нас ќе го спроведеме, да течат подготовките и она што е врзано со нашата активност си одат подготовките без никаков проблем соодветно на програмата, на тајмингот којшто ние сме си го поставиле како институција, и тука до сега немаме никаков проблем.

Прочитајте и...  ФОТО | Како Димитар Апасиев од Левица им го честита 8ми март на современите жени?

Во однос на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се земаат отпечатоци, наведува четири моменти, што, вели, се многу битни и поради кои не може да се прифати вакво барање.

Прво, појаснува, е правниот момент, значи имаме Закон за правна статистика, имаме Закон за заштита на лични податоци и имаме Закон за полиција, овие три закони даваат можност дали вакво нешто може или не може да се спроведе и сите три закони велат не може. Зошто? Единствената институција овластена да прибира отисок од прст и да го користи е МВР, и тоа еден сегмент од МВР, мислам дека тоа е Управата каде што даваме податоци кога вадиме лични карти и пасоши. А другиот сегмент што може да ги користи, дури овие не можат да го користат и тие се строго класифицирани податоци кој може да ги користи со посебни уредби, одобренија, на лична основа кој може да ги користи. Ние како институција немаме право да ги користиме тие податоци. Ние како институција, согласно Законот за државна статистика и Законот за заштита на лични податоци не смееме да ги дадеме податоците од кое било статистичко истражување на друга институција, значи тие можат да се користат само за статистички цели, јас не можам да ги дадам на МВР проверете ми ги сега овие дали овој отисок е на тоа лице кое што се попишало. И да сакам не можам, тоа е законскиот дел, наведува Симовски.

Прочитајте и...  Бензините поскапи за половина денар

Втората работа, дополнува, е околу техничкиот дел, ние имаме лица, единици на попис коишто немаат отисок во МВР. Тука се прво лицата кое се надвор од државата, не може да дадат, не може физички да остават отисок. Имаме малолетни деца кои немаат лични документи, не сите деца имаат пасоши, а лични карти може да вадите после 16 години, и трето имаме странци кои се дел од пописот, а немаат отисок во МВР. И сега тука се поставува прашањето дали некои ќе бидат повластени да не остават отисок, а некои дискриминирани да оставаат. И на крајот четвртата компонента е што ние веќе имаме подготвено апликација за попис. Допрва ако вградуваме и отисок, мене ќе ми треба уште најмалку година дена да се работи таа апликација да и тој отисок влезе во шемата на таа апликација, што апсолутно нема шанси да го дозволам, посочува директорот на ДЗС.

Прочитајте и...  Вучиќ им се извини на винарите од Истра што виното им го нарече: Ѓубре и одвратно

Прашан како ќе се одвива пописот во услови на пандемија и дали стравува дека луѓето нема да ги отвораат вратите од своите домови за пописничарите и дека тоа после нема да даде реални бројки, наведува дека стравува исклучително многу и потенцира дека сите учесници на пописот ќе ги почитуават мерките за заштита.

-Се надевам дека овој тренд којшто го имаме во моментот ќе се задржи. Во овие две недели да ги видиме ефектите од Нова година и Божиќ какви ќе бидат врз движењето на бројката на заболените, меѓутоа не очекувам дека на пролет ќе има раст, бидејќи на крајот на краишта се менуваат временските услови, веќе излегуваме надвор како население, нема да бидеме затворени по домовите. Меѓутоа нашите подготовки се базираат на тоа како беше пред две-три недели, кога го имавме најголемиот пик и кога имавме по илјада и кусур заболени луѓе дневно, значи нашите подготовки ги правиме на таков начин. Сите учесници на пописот ќе ги имаат апсолутно строго, најстрого да ги применуваат мерките коишто ги пропишала Комисијата, ама и уште построго од тоа, значи секој мора да носи маска, да има средство за дезинфекција пред да влезе во домаќинството и откако ќе излезе и секој треба да овозможи услови лицата што се попишуваат да знаат што е запишано за нив, значи се од тоа ќе биде регулирано на начин, со протокол, кој независно од состојбите, ќе го спроведуваме, вели Симовски во интервју за РСЕ.

Поврзани вести

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

МИА Агенција

Стано: Време е за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Слободен печат

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Слободен печат

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Слободен печат

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Слободен печат

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција

Остави Коментар