Симфониски дела од македонски композитори ќе го отворат есенскиот дел од ДММ 2023

Плакат со програмата на концертот / Фото: СОКОМ

Есенската сезона на фестивалот „Денови на македонска музика“ ќе биде отворена на 21 септември со концерт на оркестарот на филхармонијата, со која ќе настапат тројца извонредни солисти: Маја Кастратовиќ – пијано, Златка Митева – флејта и Владимир Лазаревски – обоа, предводени од реномираната диригентка Бисера Чадловска.

На програмата се делата „Увертира“ за симфониски оркестар (1975) од Димче Николески, „Пасторали“ за флејта, обоа и камерен оркестар (1958) од Благоја Ивановски, „In 5“ – Концерт за пијано и симфониски оркестар (2003) од Александар Лековски и „Стара песна“ – концертни сцени за симфониски оркестар (1994) од Томе Манчев.

Програмата на концертот е дел од заложбите на Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ) да се отвори простор за изведба на дела од македонски композитори напишани за големи оркестри, бидејќи често се случува таквите дела да имале само една изведба во периодот од кога се создадени.

Концертот ќе се одржи во големата сала на Македонската филхармонија, а влезот е слободен.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 196, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ на 16-17.9.2023)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот