Симовски со 19 ракометарки во мундијалскиот бараж - Слободен печат

Симовски со 19 ракометарки во мундијалскиот бараж

Во склоп на ЕХФ неделата, покрај тренинзите, сениорската женска репрезентација двете средби од баражот за пласман на СП 2019 во Јапонија против репрезентацијата на Словенија ќе ги одигра на 02 и 06 јуни 2019.

Претходно во поширокиот список за мундијалскиот бараж против словенечката селекција се наоѓаа вкупно 27 ракометарки.

Првата средба на 02 јуни ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ (слободен влез), додека реваншот на 06 јуни ќе се одигра во Словенија.

Познати се и судиите кои ќе делат правда, во Скопје ќе арбитри се Чесите Лукаш Фрисер и Радослас Кавулиц, додека во Целје ќе судат Питер Бруновски и Владимир Чанда од Словачка.

Составот на македонската женска сениорска ракометна репрезентација:

Прочитајте и...  Шарец е четвртиот словенечки премиер кој поднесува оставка

1. ПЕТКОВСКА ДРАГАНА, ДАНСКА
2. СЕРАФИМОВА МАТЕЈА, ЧЕШКА
3. АНТИЌ НАТАША, ШВЕДСКА
4. САЗДОВСКА ЈОВАНА, ГЕРМАНИЈА
5. НИКОЛОВСКА СИМОНА, ГЕРМАНИЈА
6. РИСТОВСКА САРА, СЛОВЕНИЈА
7. НОЛЕВСКА НАТАША, ДАНСКА
8. ШТЕРИОВА МАРИЈА, РОМАНИЈА
9. ЛИВРИНИЌ ЕЛЕНА, РОМАНИЈА
10. ЃОРГИЈЕВСКА ДУШИЦА, ТУРЦИЈА
11. БОРИЗОВСКА АЛЕКСАНДРА, ЖРК КУМАНОВО
12. ЈАНЕВСКА МОНИКА, ТУРЦИЈА
13. СТОЈАНОВСКА СИМОНА, СРБИЈА
14. ВЕЛИЧКОВСКА ГАБРИЕЛА, ФРАНЦИЈА
15. ЃОРЃИЈЕВСКА ЕЛЕНА, РОМАНИЈА
16. ГИЧЕВСКА ЛЕОНИДА, ЖРК МЕТАЛУРГ
17. ЈОВАНОВСКА ДАЈАНА, ШВЕДСКА
18. ГАКИДОВА ИВАНА, ФРАНЦИЈА
19. НИКОЛИЌ МАРИЈА, ГРЦИЈА

Собирот е закажан за 27 мај (понеделник) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ – Скопје со почеток во 09:30 часот.

Прочитај повеќе

Милан ќе му оддаде почит на Коби Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул „немаше“ среќа, Руни против Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Успешни прегледите, Интер ќе го промовира Ериксен! (ФОТО)

Слободен печат

Коланџело: Коби Брајант во „Куќата на славните“!

Слободен печат

Димитриевски го продолжи договорот со Рајо Ваљекано! (ФОТО)

Слободен печат

Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Слободен печат

Остави Коментар

6 + 5 =

Прочитај повеќе

Денот кога Коби Брајант постигна 81 поен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат

Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Слободен печат

Фановите покренаа петиција да се смени логото на НБА во чест на Коби

Слободен печат