-4 C
Скопје

Силниот земјотрес во Порторико ги прекина телефонските линии и снабдувањето со струја (ВИДЕО)

Предупредување за цунами е објавено за Порторико и за американските Девствени Острови по првиот земјотрес, но потоа тоа е повлечено.

Земјотрес со силина од 6,4 степени го погоди Порторико во доцните утрински часови, додека три часа подоцна следуваше нов потрес од шест степени, по кој во некои подрачја се пријавени големи штети, пренесува „АП“.

Осум луѓе се повредени во гратчето кое се наоѓа во близина на епицентарот на земјотресот. Властите соопштија дека една од главните електрани во земјата прекинала со работа, но се очекува островот да добие струја во текот на денот.

Предупредување за цунами е објавено за Порторико и за американските Девствени Острови по првиот земјотрес, но потоа тоа е повлечено.

Како што пренесуваат медиумите, во потресот е срушена една црква, а официјалните лица предупредуваат дека постои можност повеќе објекти да се оштетени, за што ќе имаат информација откако ќе се вратат во функција телефонските линии.

Прочитајте и...  Србија ја започнува имунизацијата со вакцини од четири производители

Гувернерката на Порторико Ванда Васкез потврди дека нема извештаи за загинати лица, но побара затворање на јавните институции и ги повика граѓаните да останат мирни додека не се испитаат оштетувањата на објектите.

Поврзани вести

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Фрчкоски: Би било добро вакцинацијата да започне што побрзо

Слободен печат

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО ВАШИНГТОН: Откриени се десничари во редовите на Националната гарда кои требало да ја обезбедуваат инаугурацијата!

Слободен печат

Остави Коментар