Силни земјотреси во регионот на Фиџи и Тонга

Сеизмограм, илустрација / Фото: Профимедиа

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Тонга, соопшти Американскиот геолошки институт.


Епицентарот на земјотресот бил на 219 километри северозападно од Пангаи, на длабочина од 14,5 километри.

Островската држава Тонга неодамна претрпе големи штети по вулкански ерупции и цунами.

Видео на денот