Шведска без Златан Ибрахимовиќ на Европското првенство!

epa09097752 Sweden's Zlatan Ibrahimovic (R) chasing Georgia's Lasha Dvali during the FIFA World Cup 2022 qualifier soccer match between Sweden and Georgia at Friends Arena in Stockholm, Sweden, 25 March 2021 EPA-EFE/Pontus Lundahl SWEDEN OUT

Шведскиот селектор Јане Андерсон потврди дека ѕвездата на Милан нема да биде дел од претстојниот континентален сбори.

Поради повреда на коленото Златан Ибрахимовиќ нема да биде дел од составот на шведската репрезентација на Европското првенство.

Првичните извештаи по неговата специјалистичка консултација бараа третман од три недели, но во изјавата на „росонерите“ беше забележано дека иако операцијата не е неопходна, опоравувањето ќе трае шест недели.

– Денеска разговарав со Златан Ибрахимовиќ, кој за жал ми рече дека неговата повреда ќе го спречи неговото учество на Европското првенство ова лето. Секако дека е тажно, особено за Златан, но и за нас. Се надевам дека тој повторно ќе биде на теренот што е можно побрзо – рече селекторот на Шведска, Андерсон.

Својот прв натпревар Шведска на ЕП ќе го има против Шпанија на 14 јуни. Во групата „Е“ се наоѓаат уште селекциите на Полска и Словачка.

Видео на денот