4 C
Скопје

Штабот на Трамп ги оспори резултатите во Винсконсин и најави тужба

Изборниот штаб на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ги оспори резултатите од гласањето на претседателските избори во сојузната држава Висконсин и најави тужба пред Врховниот суд, откако гувернерот на Висконсин, Тони Еверс вчера ја сертифицира победата на Џо Бјаден во таа држава.

– Во денешната тужба вклучивме четири случаи со јасни докази за незаконитостите, како што е нелегално корегирање на гласачките коверти на лицата кои не се појавиле на гласачките места, присвојување на нерегуларни ливчиња и одржување на илегални избирачки собири наречени „Демократија во парк, се наведува во соопштението од штабот на Трамп.

Тоа е уште еден од низата судски постапки покренати од правниот тим на Трамп поради наводни изборни неправилности на претседателските избори што се одржаа на 3 ноември, на кои, според официјалните резултати победи кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден. 

Прочитајте и...  Николоски: Од наредната недела ќе собираме потписи за укинување на Законот за попис, ни требаат 10.000, очекуваме 100.000

Поврзани вести

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Слободен печат

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Спасовски: Приведени 4 лица за Јавна соба – двајца велешани, еден битолчанец и еден од Штип

Слободен печат

Препорака од германскиот Комитет за вакцини: Производот на „АстраЗенека“ да се дава на лица до 65 годишна возраст

Слободен печат

Се гледа крајот: Шар Планина конечно станува национален парк

Весна Тодоровска

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат

Остави Коментар