7 C
Скопје

Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

Спасувачите соопштија дека малиот брод бил забележан минатата ноќ на околу 160 километри јужно од островот Гран Канарија.

Шпанската крајбрежна стража во текот на ноќта спасила повеќе од 30 мигранти во близина на Канарските острови, кои тврделе дека на нивниот неизвесен пат преку морето настрадало едно деветгодишно дете.

Спасувачите соопштија дека малиот брод бил забележан минатата ноќ на околу 160 километри јужно од островот Гран Канарија.

Во чамецот имало 11 мажи, 20 жени и три деца, пренесоа американските медиуми.

Преживеаните мигранти тврделе дека деветгодишно момче им починало во текот на патувањето и дека неговото тело го фрлиле во морето.

Во текот на 2020 година, на Канараските острови пристигнаа околу 23.000 мигранти. 

Прочитајте и...  Никаб и бурка се забранети во Швајцарија

Поврзани вести

Русија ги тужи Гугл, Фејсбук, Твитер затоа што не ги избришале содржините на протестите

Слободен печат

ВИДЕО| Борче Митевски: Ако ме предложи партијата, ќе ја барам довербата од граѓаните по четврти пат

Од утре пониски температури, врнежи од дожд и снег на повисоките места

Слободен печат

Филипче најави повисоки плати за сите вработени во јавното здравство

Слободен печат

Царовска: Компаниите се подготвени да ги отворат своите врати за пракса на средношколците

Слободен печат

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Остави Коментар