Шеста „Златна топка“ за Лионел Меси! (ФОТО+ВИДЕО)

Фудбалерот на Барселона и репрезентативец на Аргентина годинава е добитник на „Златната топка“ во изборот на „Франс Фудбал“.

Во неделата прекрасен победнички погодок имаше Лионел Меси во важниот триумф на Барселона во шпанската „Ла Лига“ на гостувањето кај Атлетико Мадрид (0:1).

Денеска уште поголем ден за Аргентинецот кој вечерва на свечената церемонија во Париз (Франција) ја освои рекордната шеста „Златна топка“.

Оваа награда ја освојуваше од 2009. до 2012. година, и уште еднаш во 2015. година.

Минатата сезона феноменалниот напаѓач го освои шпанското првенство со Барселона, а со Аргентина стигна до полуфиналето на „Копа Америка“ каде го освои третото место.

Прочитајте и...  „Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

На четвртото место во изборот се најде Садио Мане, трет заврши Кристијано Роналдо, а втор Виржил ван Дајк.

Меси на тој начин е моментно единствениот играч во фудбалската историја кој шестпати ја освоил оваа награда, и е сега пред Кристијано Роналдо кој има пет.

Прочитај повеќе

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

четири − три =

Прочитај повеќе

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат