Септемвриска фестивалска офанзива

Топлото време ги поттикна организаторите и промоторите на културни настани да реализираат што повеќе фестивали и проекти во овој период. Септември секогаш бил месец на многу културни настани, но сега гужвата се создаде поради непредвидливоста на ситуацијата со коронавирусот и дадената можност, според протоколите, настаните да се одвиваат на отворен простор. Така, само оваа недела ќе се случат неколку фестивали, а други се најавуваат за следната седмица.

Минатиот викенд со мотото „Потрага по допир“ се одржа одлично издание на „Танц фест“ со дводневен танц маратон во МКЦ парк, а публиката уживаше во магијата на петнаесет авторски кореографии на домашни и гостински кореографи, кои го одбележаа 30-тиот јубилеј на македонската современа танцова сцена.

Прочитајте и...  СМУМ: Фестивалот „Златна лира“ ќе има осум концерти

Овие денови во тек е Скопскиот филмски фестивал, „Авалон“ три дена по ред имаше концертни настани на стадионот на АРМ, во Струмица се одржа фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Во тек е манифестацијата „Звуците на чаршијата“, од 14 септември почнуваат музичкиот „Денови на македонска музика“ и книжевниот фестивал „Проза Балкан“, додека следниот викенд почнуваат филмските фестивали „Скопје синема сити“ и „Синедејс“.

Насловната фотографија е од фестивалот „Танц фест 2020“.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 48, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 12-13 септември 2020)

Прочитај повеќе

Интервју со писателот Благоја Иванов: Старата чаршија е магија што никогаш не ме напуштила

Тони Димков

СМУМ: Фестивалот „Златна лира“ ќе има осум концерти

Тони Димков

Разговор со актерот Ивица Димитријевиќ: Повеќе генерации се чувствуваат изгубено, не само нашата

Тони Димков

Нов роман од Владимир Јанковски: Микс од преплетени приказни

Тони Димков

Поетска книга: Судбинска поезија од Раде Силјан

Тони Димков

Стручна книга: Значењето на односите со јавноста согледано од новинарката Каролина Мицевска

Тони Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Министерство за култура: Мандатна визија што се потпира на три главни столба

Тони Димков

Заврши 19. издание на фестивалот „Синедејс“: Цело Скопје стана кино-простор

Тони Димков

Поетска награда: „Дон Луиџи де Лиегро“ за Наташа Сарџоска

Тони Димков

Театарска награда: „Будење на пролетта“ победи на МТФ „Скупи фестивал“

Тони Димков

Денови на македонска музика: СОКОМ ги додели наградите за најуспешните творци и изведувачи

Тони Димков

Струшка музичка есен: Музиката во/низ просторот и времето

Тони Димков