СЕХА: Вардар и Веспрем за шампионската титула во Задар!

Денеска на Фајнал-фор турнирот во Задар (Хрватска) ќе дознаеме кој ќе биде шампионот за натпреварувачката сезона 2019/20 во СЕХА Газпром лигата. Од 20.30 часот во салата „Крешимир Ќосиќ“ за титулата ќе играат екипите на Вардар 1961 и Веспрем, а од 18.00 часот е битката за бронзениот медал меѓу ППД Загреб и Мешков Брест.

Македонскиот претставник ја брани титулата од лани, потсетување во петокот „црвено-црните“ после пенал серијата го елиминираа хрватскиот ППД Загреб. Унгарците претходно во првата полуфинална пресметка со резултат 28:24 беа подобри од белорускиот Мешков Брест.

По третпат во историјата на Ф4 турнирите во СЕХА во финалето ќе се сретнат Вардар 1961 и Веспрем, во сезоната 2015/16 во Вараждин (Хрватска) триумфираше унгарската екипа со 28:26, а Вардарци се реваншираа во 2017 година во Брест (Белорусија), 26:21.

Алушовски: Веспрем е фаворит, но не излегуваме со бело знаме

Нашата екипа во последните три години ја освојуваше титулата, вечерва ќе го брка севкупно шестиот трофеј во регионалното натпреварување. Веспрем освен во 2016, беше на тронот и во 2015 година кога со 32:21 славеше над Мешков. Вардар покрај финалето со Веспрем (2016), беше поразен во финалната битка и во 2013 година во Скопје од Загреб (25:24) по продолженијата во СЦ „Борис Трајковски“.

Прочитајте и...  Ботас побрз од Хамилтон во квалификациите во Имола

Во Веспрем настапуваат неколку поранешни играчи на Вардар, тие се Дејан Манасков, Рожерио Мораеш Фереира, Данил Шишкарев, Хорхе Македа и Вуко Борозан, а на тренерската клупа е Давид Дејвис, поранешниот стратег на женскиот ракометен клуб Вардар и екс помошник на Раул Гонзалез во машкиот ракометен клуб на Вардар.

СЕХА Газпром лига

Финале, резултати –

2011/12 Вардар-Металург 21:18
2012/13 Загреб-Вардар 25:24
2013/14 Вардар-Мешков 29:27
2014/15 Веспрем-Мешков 32:21
2015/16 Веспрем-Вардар 28:26
2016/17 Вардар-Веспрем 26:21
2017/18 Вардар-ППД Загреб 26:24
2018/19 Вардар-ППД Загреб 26:23
2019/20 Вардар 1961-Веспрем ?

Поврзани вести

Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Остави Коментар