САД дозволи трета доза Фајзер за лицата постари од 65 години

Фајзер вакцина
Фајзер / Бионтек вакцина против коронавирус / Фото: EPA-EFE/BIONTECH SE

Влијателниот советодавен комитет на Администрацијата за храна и лекови (ФДА) вечерва го отфрли предлогот за дистрибуција на додадна доза од вакцината Фајзер и Биотек за ковид-19 на пошироката јавност, со што се укинаа тие планови за едногласно препорачување на третата доза на лица на возраст од 65 години и постари и други ранливи Американци, пренесува Си-Ен-Би-Си њуз.

„Тоа е веројатно корисно, според мое мислење, за постарите лица, и на крајот може да биде индицирано за општата популација. Едноставно, мислам дека сѐ уште не сме таму во однос на податоците “, рече д -р Офер Леви, специјалист за вакцини и заразни болести во Бостонската детска болница.

Панелот гласаше 16-2 против дистрибуција на вакцините на Американци постари од 16 години, пред едногласно да прифати алтернативен план за давање на „бустер” дози на постарите Американци и оние кои се изложени на висок ризик да страдаат од тешка болест доколку го добијат вирусот. Тоа претходно вклучуваше луѓе со дијабетес, срцеви заболувања, дебелина и други таканаречени коморбидитети.

Акциите на Фајзер беа намалени за повеќе од 1% во дневното тргување по првичното гласање. Акциите на Биотек беа намалени за повеќе од 4%.

Необврзувачката одлука на Советодавниот комитет на ФДА за вакцини и сродни биолошки производи доаѓа откако администрацијата на Бајден изјави дека сака да започне да нуди засилувачки дози на вакцина за пошироката јавност уште од следната недела, во очекување на овластување од американските здравствени регулатори. Иако агенцијата не ги следела секогаш советите на својот комитет, таа честопати ги почитува. Конечната одлука на ФДА може да дојде за неколку часа. Центрите за контрола и превенција на болести закажаа дводневен состанок следната недела за да разговараат за плановите за дистрибуција на третите дози во САД.

„Не сум изненаден“ тие не ги препорачаа третите дози за луѓето постари од 16 години, рече главниот медицински советник во Белата куќа, д -р Ентони Фаучи во интервју за „Затворање на ѕвончето“. Фаучи, кој јавно ги поддржуваше засилувачите, се двоумеше да погоди што ќе одлучи комисијата

Пред вечерашното гласање, комитетот слушаше неколку презентации за податоците за поддршка на широката дистрибуција на засилувања, вклучително и од здравствените власти од Израел, каде службениците започнаа да го вакцинираат населението со трета доза пред многу други земји.

Од 289 приматели на бустер вакцини на возраст од 18 до 55 години, следени во третата фаза на Фајзер, 63,8% развиле замор, 48,4% имале главоболки и 39,1% доживеале болки во мускулите. ФДА проучува несакани ефекти кај 2.682 приматели на втората доза на Кофеид од Фајзер, од 16 до 55 години, пријавувајќи замор кај 61,5% од пациентите, главоболки кај 54% и болки во мускулите кај 39,3%. Еден несакан настан – отекување на лимфните јазли – се појавил кај 5,2% од примателите на бустер, но само 0,4% од оние кои ги добиле првите две дози.

Видео на денот