Руските сепаратисти во Украина ги осудија на смртна казна тројцата заробени странски војници

Фото Телеграм

Двајца Британци и еден Мароканец заробени од руските сили во Украина се осудени на смртна казна, објави новинската агенција РИА Новости.

Ејден Аслин (28) од Нотингемшир, Шон Пинер (48) од Бедфордшир и трет маж, мароканскиот државјанин Саудун Брахим, се појавија пред судот во Доњецката Народна Република, која ја држат проруските бунтовници.

Судот, како и сепаратитичката проруска република, е се меѓународно признат.

Тие, наводно, се товарат дека биле платеници. Но, семејствата на Британците велат дека биле во Војската на Украина.

И двајцата Британци им служат на припадниците на вооружените сили на Украина, а Британија јасно стави до знаење дека се воени затвореници кои имаат право на имунитет и дека не треба да се соочат со кривично гонење за учество во воените дејствија.

РИА Новости на својот Телеграм профил напиша: „Врховниот суд на ДПР ја донесе првата казна за платениците – Британците Ејден Аслин и Шон Пинер и Мароканецот Саадун Брахим беа осудени на смрт, јавува дописникот на РИА Новости од судницата“.

Двајца Британци и Мароканец се под закана од смртна казна во Доњецк поради војување за Украина

Видео на денот