• Осудени

Поранешни војници од Гватемала осудени на 30 години затвор поради силување домородни жени

Највисокиот суд во Гватемала осуди петмина поранешни членови на паравоена организација на 30 години затвор поради силување на десетици домородни жени од Маите, за време на граѓанската војна во земјата во 1980-тите. Мажите се членови на таканаречените патроли за цивилна самоодбрана, вооружени групи формирани и поддржани од војската, пренесува Би-Би-Си. Триесет и шесте жртви имале …

Поранешни војници од Гватемала осудени на 30 години затвор поради силување домородни жени Read More »