Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Андреј Руденко, попладнево изјави дека Русија, САД и Франција вложуваат заеднички напори за намалување на тензиите и деескалација на ситуацијата во регионот Нагорно-Карабах, јави агенцијата „Анса“.

Во спорниот кавкаски регион Нагорно-Карабах што формално му припаѓа на Азербејџан, а во кој живее мнозинско ерменско етничко населние, во неделата почнаа судири меѓу соседните држави Азербејџан и Ерменија.

Оттогаш двете земји меѓусебно се обвинуваат за почнување на жестоките воени дејствија, а досега има стотици загинати и повредени војници и цивили на двете страни.

Прочитајте и...  Одложена посетата на Пендаровски во Хрватска

Поврзани вести

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Шпански региони бараат Владата да воведе вонредна состојба

Слободен печат

Црни рекорди во регионот: Бугарија, Србија и БиХ со најмногу заразени, Словенија и со починати од ковид-19

Слободен печат

Меркел со порака до Германците: Намалете контакти и патувања

Слободен печат

Остави Коментар