Роналдо во „клубот 100“ со прекрасен гол од слободен удар! (ВИДЕО)

Нема поубав начин да го реализирате јубилејниот 100 погодок во боите на националната репрезентација од слободен удар, а тоа вечерва му се случи на Кристијано Роналдо.

Во рамките од Лигата на нации селекцијата на Португалија ѕвездата на Јувентус го постигна водечкиот погодок (0:1) на стадионот во Стокхолм против Шведска непосредно пред паузата.

Роналдо успеа да дојде до 100 јубилеен гол за Португалија после 17 години и 165 настапи. Тој е само вториот играч кој успеал да стигнее до оваа бројка или над истата, претходно тоа го направи Али Даеи од Иран кој има 109.

Прочитајте и...  Шведска руши ковид рекорди

За португалската А селекција Роналдо дебитираше на 23 август 2003 година во пријателскиот меч против Казахстан.

Првенецот го имаше на Европското првенство 2004 година на првиот натпревар од тоа натпреварување против Грција.

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар