Родители на протести во Струмица: Не за родова идеологија во училиштата!

Училиште ученици Македонија зима
Започна скринингот во неколку основни училишта во Скопје /Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Не за родовата идеологија во наставните содржини во основното и средното образование, порачуваат од здружението „Родителски фронт“ од Струмица. Од здружението кое вечерва организираше голем промотивен настан на плоштадот Гоце Делчев велат дека единствено родителите се тие кои може да одлучуваат што ќе учат нивните деца.

Втората цел е промовирање и заштита на традиционалните семејни вредности. Вечерва организиравме промотивен настан со цел гласно и јасно да кажеме не на родовата идеологија и пропаганда во училиштата. Ние сме тука за да кажеме дека сме закрила на нашите деца и никој освен нас, родителите нема право да одлучува за тоа што ќе учат во училиштата, изјави Мариета Дукиќ од „Родителски фронт“.

Според Ѓорги Танушев, независен советник во Советот на Општина Струмица, треба да се поддржи овој настан и да се изрази загриженост за тоа што им се случува на децата.

-Особено со последните материјали што излегоа во јавноста, она што во формалното образование веќе постои треба да се ревидира и во таа смисла треба да се загрижиме што ни учат децата и каква иднина ќе имаме ако ги оставиме работите така да течат, рече Танушев.

Голем број граѓани кои присуствуваа на собирот со нивниот потпис дадоа поддршка и на акцијата што ја покрена Родителски фронт, а има за цел да каже не родовата пропаганда и идеологија во документи и програмите во училиштата, актите и стратегиите во општина Струмица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот