РЕШЕНА МИСТЕРИЈА СТАРА 77 ГОДИНИ: Пронајдена подморница која исчезнала за време на Втората светска војна

Остатоци од британска подморница која под неразјаснети околности исчезнала во текот на Втората светска војна, биле пронајдени по 77 години, јавуваат медиумите на Островот.

Подморницата HMS Urge испловила на 27 април од Малта и се упатила кон египетското пристаниште Александрија. После само два дена и се загубила секоја трага.

За нејзиното исчезнување постоеле различни теории, а пред неколку години еден нуркач тврдел дека остатоци од оваа подморница забележал недалеку од либиското крајбрежје.

Тоа уште толку ги збуни заинтересираните за судбината на Urge, во однос на тоа дека местото на пронаоѓање е многу далеку од предвидената рута на подморницата.

Потрагата ја иницирал внук на командантот на подморницата

Сепак, на крај се покажало дека Urge не отпловила многу далеку од Малта. Научниците ја лоцирале подморницата, потоната, недалеку од пристаништето од кое испловила.

Но, прашање е дали воошто ќе се случело ова откритие да не бил внукот на командантот во подморницата, кој направил се за да се започне и реализира оваа потрага.

Прочитајте и...  Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

Потрагата почнала уште во 2017 година, откако Францис Дикинсон стапил во контакт со научници од Малта и ги заинтересирал со својот проект.

Две години потоа, мисијата е успешно завршена со тоа што е пронајдена подморницата исчезната пред полни 77 години.

Поврзани вести

Избори за градоначалник на Киев: Кличко во втора рунда со Попов

Слободен печат

Пицула: Честитки до македонските пријатели во СДСМ и до Зоран Заев кои одржаа дигитален конгрес

Слободен печат

Лавров во среда во работна посета на Србија

Слободен печат

Вториот ковид бран „коси“, раст на бројот на заразени и на починати, Филипче апелира на одговорност

Слободен печат

Митко Јанчев ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се бира претседател на непосредни избори

Слободен печат

Заедничко соопштение на Стејт департмент, на Ерменија и на Азербејџан: Примирје во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Остави Коментар